Divadelní dílny

Zabiják Anders

Holky a kluci

Karkulka vrací úder


Premiéra: 0. 0. 2014

Jednorázová setkání, během kterých představují profesionální divadelní lektoři formou hry některé dramatické principy a postupy při vzniku divadelního představení. / termíny dle objednávky škol a skupin / délka 45 – 90 minut / pro děti od 3 do 18 let / konají se přímo ve školách, ve Studiu Ateliéru 3D anebo v historické budově JD / kapacita 20 - 30 osob / cena 60 – 100 Kč

Pro více informací kontaktujte paní Vendulu Kecovou -  tel.: 728 027 371, e-mail: vendula.kecova@jihoceskedivadlo.cz   

Jonas Jonasson

gangsterská komedie
Premiéra: 19. 9. 2020

Zabiják Anders je první den na svobodě a potřebuje práci. Toho využije mladá farářka, která je kvůli svému ateistickému smýšlení na dlažbě, a společně s trochu bezprizorním hotelovým recepčním rozjedou báječný byznys. Vraždy jdou na odbyt, ale pak se zabiják Anders rozhodne polepšit. Farářka a recepční mají sice kvůli nevyřízeným objednávkám na krku podsvětí, ale v hlavě se jim začíná rýsovat nový podnikatelský záměr…

Dennis Kelly

monodrama
Premiéra: 25. 9. 2020

Muž a žena se nečekaně seznámí ve frontě na letišti. Vášnivě se do sebe zamilují. Pak přijde manželství, dítě, dům, problémy v práci…A city se mění. Sluncem prozářená idyla se mění v děsivou noční můru…jaká je cena za to, že potkáte „muže svého života“?

Janek Lesák & Natálie Preslová


Premiéra: 26. 9. 2020

Otravná mrňavá holka, kterou maminka z nějakého důvodu poslala úplně samotnou do temného lesa, se potká s krvežíznivou vlčí příšerou…

Že jste to už slyšeli stokrát? Chápeme. Že vás to nudí? Nás taky. Červená karkulka je ale jeden z nejslavnějších příběhů všech dob a něco na něm být musí. Tak se pojďte vsadit, že ať je vám 6, 12 nebo 18, ať jste rockovej muzikant, baletka nebo superhrdina, tahle malá mrcha vás všechny dostane.
 

více > >více > >více > >více > >

Robot a drak

Džubox JeDe

Kapr a sněhulák

Velikonoční minikoncerty z českobudějovické radnice

Malé divadlo do uší

interaktivní podcast Malého divadla
Premiéra: 20. 11. 2020

Malé divadlo do uší

Malé divadlo pro své menší diváky připravilo pořad Malé divadlo do uší. Jedná se interaktivní podcasty z hudební díly Malého divadla. První podcast s názvem Robot a drak si příznivci mohli stáhnout v průběhu listopadu, další vánoční příběh Kapr a sněhulák si poslechnou od 26. prosince. Podcastová posluchárna Malého divadla si pro uši malých i velkých o adventu 2020 připravila třiadvacet adventních pohádek a jeden opravdový vánoční příběh Vánoce pro Kočku od Terezie Radoměřské.

pojízdný teatromat Malého divadla
Premiéra: 3. 12. 2020

Pozor pozor, na vědomost se dává, že náladu a zábavu venku zajistí pojízdný Džubox JeDe! Kdo přijde, tomu zahrajeme. Stačí, když si nás kolemjdoucí všimnou, přijdou a hodí do otvoru v autě minci, a pak se začnou dít věci.

V prosinci jsme s tímto kouzelným strojem hráli a baviili lidi na náměstích. V ulicích Budějovic jsme byli k vidění od 3. 12. do 17. 12. 2020. Kdo neviděl na vlastní oči, může si pustit zde.

V květnu budem vyhrávat na Budějovickém Majálesu 2021! Přijďte za námi v pondělí 24. 5. na náměstí Přemysla Otakara II od 15 hodin. 

Malé divadlo do uší

interaktivní podcast Malého divadla
Premiéra: 26. 12. 2020

Malé divadlo do uší

Malé divadlo pro své menší diváky připravilo pořad Malé divadlo do uší. Jedná se interaktivní podcasty z hudební díly Malého divadla. První podcast s názvem Robot a drak si příznivci mohli stáhnout v průběhu listopadu, další vánoční příběh Kapr a sněhulák si poslechnou od 26. prosince. Podcastová posluchárna Malého divadla si pro uši malých i velkých o adventu 2020 připravila třiadvacet adventních pohádek a jeden opravdový vánoční příběh Vánoce pro Kočku od Terezie Radoměřské.


Premiéra: 10. 3. 2021

Orchestr opery Jihočeského divadla přinese v době postní a v čase blížících se Velikonoc čtyři půlhodinové koncerty.

Tóny prvního ze čtyř koncertů se rozezní ve středu 10. března přesně ve 13.30 hodin ze střechy českobudějovické radnice. Následovat pak budou další tři koncerty, a to vždy ve středu ve stejný čas.

Nechceme a nebudeme porušovat vládní opatření, zvláště teď, kdy je situace velmi vážná. Chceme, aby byla živá kultura stále živá a mohla aspoň nějakou formou vstoupit do životů lidí. Skladby, které zahrají trubači orchestru JD budou v duchu vnitřního zastavení, zklidnění a očekávání nejvýznamnějšího liturgického svátku.
 

více > >více > >více > >více > >

V.S.U.V.K.A.

Úča musí pryč aneb bereme to za učitelky

Maryša: Příběh vraha

Nabucco

On-line dílny pro 1.stupeň základních škol
Premiéra: 30. 3. 2021

Vzdělávací Super-účinná Výchovně-kulturní Aktivita aneb Výuka s umělci v karanténě

Cílem dílen je seznámit žáky zábavnou formou s danými tématy, skrze společné aktivity je naučit větší citlivosti ke svému tělu, a zároveň jim prakticky ukázat několik triků, jak zvládnout dlouhé sezení před počítačem nebo v lavici. Každá dílna otevírá témata daných vzdělávacích oblastí, podněcuje rozvoj klíčových kompetencí a je vždy vytvořena v souladu s Rámcovými vzdělávacími programy. Trvá 30 minut a je vedena herci z Malého divadla online.

Je možné si vybrat z těchto dvou dílen:
1/ VSUVKA HUDEBNÍ: Zahraj si!
Proč lidé poslouchají hudbu, když je jim veselo? A proč, když je jim smutno? Proč si lidé vůbec pouštějí hudbu? A proč si někdy zpívají?!

2/ VSUVKA POHYBOVÁ: Hejbni kostrou!
Proč někdo hraje fotbal, někdo tancuje a někdo běhá? Proč se hýbeme, i když nás to unavuje? A proč se vůbec hýbeme?!

Chtěli byste si nás pozvat do školy? Tak kontaktujte produkční Malého divadla Zdenku Peckovou na zdenka.peckova@jihoceskedivadlo.cz nebo na telefonu: +420 386 355 060.

Více informací najdete zde.

 

On-line výuka pro 2. stupěň ZŠ
Premiéra: 31. 3. 2021

Paní učitelky, páni učitelé!

Soubor opery Jihočeského divadla připravil pro 2. stupeň základních škol oživení vaší on-line výuky. Máte-li zájem a chuť vašim žákům dopřát, tak trochu jinou hodinu, tak nám napište na vendula.kecova@jihoceskedivadlo.cz

Vybírat můžete z níže uvedených témat:

O čem se nedá mluvit, o tom se musí zpívat
Už jste někdy byli na opeře? Skvěle!
Ještě jste na opeře nebyli? Ještě lépe!
Povídání o tom, proč je opera tak drahá, nelogická a kuriózní, ale proč ji lidé milují, a proč se vám vyplatí zamilovat si ji také. Dozvíte se, jak takové dílo vzniká, prozradím vám, jak si operu co nejlépe užít a dám vám pár tipů, jak nenaletět a nenavštívit omylem představení, při kterém bude tlustý zpocený pán hlasitě a nesnesitelně zpívat tlusté paní v kroji, že ji miluje (ano, přesně takhle může opera také vypadat, ale to nechcete).

Malá země, velcí muzikanti
To, že se dá hrát s malým kašpárkem velké divadlo, je stará písnička. Ale že se v tak maličké zemi, jako je naše Česko, narodila hned čtveřice skladatelů, kteří převrátili dějiny světové opery naruby, to je vážně překvapení! A mimo to, Dvořák, Smetana, Janáček a Martinů jsou daleko slavnější v zahraničí než u nás. Kdybyste si ale měli teď hned nasadit sluchátka a poslechnout si jejich opery, unudíte se k smrti (nezkoušejte to). Během hodinového povídání o tom, v čem vás jejich díla můžou bavit, se mimo jiné dozvíte, že Prodaná nevěsta vznikla omylem, že jedna z Janáčkových oper by se dnes mohla jmenovat „Žítkovské bohyně“, a že Dvořák napsal jednu operu dvakrát.

Jak vznikla opera
Když se podíváte na program jakéhokoliv světového operního domu, setkáte se zde převážně s repertoárem, který vzniknul po roce 1750. Opera ale vznikla už kolem roku 1600, tedy o 150 let dříve. Co se těch 150 let dělo? A proč je tak extrémně těžké dnes tak stará díla hrát, ačkoliv patří k tomu nejlepšímu, co v historii opery vzniklo, a rozhodně je chcete slyšet?
Hodinové povídaní pro ty, kteří už alespoň jednu operu slyšeli a kteří si chtějí umět užít něco speciálního.
PS: jistě víte, že v italských operních domech byly lóže vybaveny závěsy, kdyby si chtěly páry (nebo skupinky) užít trochu soukromých aktivit. Ale určitě chcete vědět, že to souviselo s masovým rozšířením kastrátů na operních jevištích. Divný, já vím.

bratři Mrštíkové / Janek Lesák & Natálie Preslová

folklorní doku-drama
Premiéra: 18. 5. 2021

letní open-air klasika o nejslavnější vraždě v dějinách českého dramatu

Pro děti 15+

Pojďte se s námi podívat na náves malebné moravské vesnice, kde je potůček překlenutý nahrbeným můstkem, před statky se zelenají malé zahrádky (takzvaně před našima), na zápražích stojí bílé lavičky a od hospody je slyšet výskot se sborovým zpěvem chasy: “Muzika hrá na vše strany.”

A kde za chvíli jedna holka narve jistýmu zmetkovi do kafe takovou dávku arzénu, která by otrávila i celej malebnej moravskej kravín.

Giuseppe Verdi

Slavná opera si v létě podmaní zámek Blatná
Premiéra: 23. 7. 2021

Motto: Význam svobody a lidskosti doceníme často až tehdy, když se obojího nedostává

Zámecký park na Blatné se v létě promění ve starozákonní Jeruzalém, do něhož vtrhnou babylónští plenitelé. Odehraje se zde dávný příběh osvobození Židů, zotročených zpupným králem Babylóňanů Nebukadnesarem II. (v italštině zkráceně Nabucco), který se prohlásil za boha a jehož pokořila otrokyně. Především však zazní nádherné Verdiho melodie včetně proslulého sboru Židů „Va, pensiero sull´ ali dorate“ (Leť, myšlenko, na zlatých křídlech) ze třetího dějství opery. Operní soubor Jihočeského divadla pod taktovkou svého generálního hudebního ředitele Maria De Rose připravil neobyčejný hudební zážitek s živým orchestrem, špičkovými sólisty a rozšířeným operním sborem. V režii uměleckého šéfa opery JD, Tomáše Ondřeje Pilaře můžeme očekávat nadčasové uchopení tématu, které ani dnes neztrácí nic ze své naléhavosti, a navíc velkolepou podívanou pod širým nebem v romantických kulisách překrásného jihočeského zámku.

Pro letošní druhý ročník blatenského divadelního léta se chystá ve spolupráci s majiteli zámku Blatná pro diváky také výrazné zlepšení viditelnosti a diváckého komfortu v hledišti.

Uvádíme v rámci projektu Jihočeské divadlo venkovu.

více > >více > >více > >více > >
© 2002 - 2021 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů