Bezbariérový vstup do Jihočeského divadla

Parkování

Divadlo se nachází v historickém centru města. Vyhrazené parkovací stání je k divadlu nejblíže v ulici Jirsíkova, kde jsou na veřejném parkovišti vymezena tři stání. Z parkoviště se lze bezbariérově dostat ke vstupům do Jihočeského divadla.

Vstupy

V ulici Dr. Stejskala je vstup pro veřejnost do pokladny zajišťující předprodej vstupenek a do divadelního foyer.

Vstup do pokladny se mírně svažuje, jsou zde jednokřídlé 90 cm široké dveře, které se otevírají ven, v zádveří je dostatečný prostor pro manipulaci s vozíkem. Komunikační okénko pokladny je ve výšce 75 cm.

Bezbariérový vstup do divadla se nachází vlevo od hlavního divadelního vchodu (shodný vstup jako do divadelní kavárny). Je tvořen pasáží s dvoukřídlými vraty na obou koncích. Křídlo prvních vrat v šířce 94 cm se otvírá dovnitř ve směru vstupu, křídlo druhých vrat má šířku 90 cm a otvírání je při vstupu protisměrné. Za druhými vraty vpravo je mírná šikmina k osobnímu výtahu, kterým se lze dostat do divadelního foyer ve 2. patře, v němž se nachází občerstvovací bar a bezbariérové WC. Zde je rovněž nástup do hlediště historické budovy divadla na úrovni parteru. Ve 3. patře, proti výtahu, je vstup do prostoru Studiové scény na Půdě. Dveře se otevírají proti směru vstupu a mají 90 cm.

Interiér

Bezbariérové WC je označeno piktogramem, rozměry místnosti jsou 2,2 x 2,2 m, 80 cm vstupní dveře se otevírají směrem proti vstupu. Toaleta je osazena z obou stran madly (z pravé strany sklopné), umyvadlo je ve výšce 80 cm.

Hlediště historické budovy divadla není stavebně uzpůsobeno bezbariérovému přístupu. Proto je zde bezbariérovost řešena alternativním, avšak bezpečným a důstojným způsobem. Do hlediště v historické části budovy se lze od výtahu dostat bezbariérovou částí foyer vedoucí kolem divadelního baru. V hledišti se u třetí řady umisťuje dřevěná klínová podesta vyrovnávající sklon hlediště. Ta slouží jako podesta pro invalidní vozík (šířka 90 cm, hloubka 110 cm, nosnost do 200 kg). Z provozních důvodů musí být tato podesta pro vozíčkáře umisťována až po usazení všech ostatních diváků sedících v přední části parteru. Na přestávku a konec představení je personálem divadla v předstihu odklízena pro zajištění bezpečné a plynulé průchodnosti.

Kabina výtahu má šířku 90 cm, hloubku 210 cm. Z důvodů dostatku času na nakládku a vykládku je na výtahu navolen interval 60 vteřin, než se zavřou dveře. Pro zavření dveří bez čekání lze použít tlačítko se symbolem >I<. Kabina je na boční stěně vybavena zrcadlem se dvěma madly (výška 90 cm, délka 75 cm) a sedátkem. Výška ovladače pro přivolání výtahu je 100 cm, uvnitř kabiny je ovládací panel 110 cm pro volbu pozice výtahu a 150 cm pro zadání kódu pro uvedení výtahu do pohybu.

 

Pozor, pro manipulaci s výtahem je třeba v obou směrech navolit kód, kterým se výtah uvede do pohybu. Zadní bezbariérové vstupy do foyer ve druhém i třetím patře jsou běžně z bezpečnostních důvodů uzavřeny. Přeprava výtahem a průchod těmito vstupy je tedy možný pouze s asistencí zaměstnance divadla. Z tohoto důvodu je nutné návštěvu pohybově omezené osoby či osoby na vozíku vždy předem nahlásit v pokladně Jihočeského divadla již při koupi vstupenek.

 

Bezbariérový přístup do DK Metropol

Parkoviště se nachází vedle hlavního vchodu do DK Metropol v ulici U Tří Lvů. Výtah do budovy je umístěn vlevo od hlavního vchodu do DK Metropol. Výtahem se dostanete nejprve do šaten, odtud pak znovu výtahem na pravou stranu hlediště. Potřebujete-li výtah využít nahlaste to prosím při zakoupení vstupenky. 

© 2002 - 2021 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů