Divadelní dílny

Zabiják Anders

Holky a kluci

Karkulka vrací úder


Premiéra: 0. 0. 2014

Jednorázová setkání, během kterých představují profesionální divadelní lektoři formou hry některé dramatické principy a postupy při vzniku divadelního představení. / termíny dle objednávky škol a skupin / délka 45 – 90 minut / pro děti od 3 do 18 let / konají se přímo ve školách, ve Studiu Ateliéru 3D anebo v historické budově JD / kapacita 20 - 30 osob / cena 60 – 100 Kč

Pro více informací kontaktujte paní Vendulu Kecovou -  tel.: 728 027 371, e-mail: vendula.kecova@jihoceskedivadlo.cz   

Jonas Jonasson

gangsterská komedie
Premiéra: 19. 9. 2020

Přesunutá premiéra ze sezóny 19/20

Zabiják Anders je první den na svobodě a potřebuje práci. Toho využije mladá farářka, která je kvůli svému ateistickému smýšlení na dlažbě, a společně s trochu bezprizorním hotelovým recepčním rozjedou báječný byznys. Vraždy jdou na odbyt, ale pak se zabiják Anders rozhodne polepšit. Farářka a recepční mají sice kvůli nevyřízeným objednávkám na krku podsvětí, ale v hlavě se jim začíná rýsovat nový podnikatelský záměr…

Dennis Kelly

monodrama
Premiéra: 25. 9. 2020

Přesunutá premiéra ze sezóny 19/20

Muž a žena se nečekaně seznámí ve frontě na letišti. Vášnivě se do sebe zamilují. Pak přijde manželství, dítě, dům, problémy v práci…A city se mění. Sluncem prozářená idyla se mění v děsivou noční můru…jaká je cena za to, že potkáte „muže svého života“?

Janek Lesák & Natálie Preslová


Premiéra: 26. 9. 2020

Otravná mrňavá holka, kterou maminka z nějakého důvodu poslala úplně samotnou do temného lesa, se potká s krvežíznivou vlčí příšerou…

Že jste to už slyšeli stokrát? Chápeme. Že vás to nudí? Nás taky. Červená karkulka je ale jeden z nejslavnějších příběhů všech dob a něco na něm být musí. Tak se pojďte vsadit, že ať je vám 6, 12 nebo 18, ať jste rockovej muzikant, baletka nebo superhrdina, tahle malá mrcha vás všechny dostane.
 

více > >více > >více > >více > >

Plíce

Robot a drak

Devatero pohádek

Džubox JeDe

Duncan Macmillan

krutopřísná love story
Premiéra: 30. 10. 2020

Premiéra odložena

Holka a kluk. Milují se a chtějí být spolu, jenže…Ono nestačí třídit odpad. Je vůbec dneska ekologické mít děti? Všechno se to strašně hrne a není snadné se rozhodnout…
 

Malé divadlo do uší

interaktivní podcast Malého divadla
Premiéra: 20. 11. 2020

Malé divadlo do uší

Malé divadlo pro své menší diváky připravilo pořad Malé divadlo do uší. Jedná se interaktivní podcasty z hudební díly Malého divadla. První podcast s názvem Robot a drak si příznivci mohli stáhnout v průběhu listopadu, další vánoční příběh Kapr a sněhulák si poslechnou od 26. prosince. Podcastová posluchárna Malého divadla si pro uši malých i velkých o adventu 2020 připravila třiadvacet adventních pohádek a jeden opravdový vánoční příběh Vánoce pro Kočku od Terezie Radoměřské.

bratři Čapkovi / Jiří Jelínek

aneb Jak si Helena, Karel a Josef hráli
Premiéra: 28. 11. 2020

Premiéra odložena

Doktorskou pohádku, Pošťáckou pohádku, Tuláckou pohádku a ptačí a psí a kočičí… Na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí, tyhle i další pohádky vám zahrají, zazpívají, zatančí, zahalasí či zajódlují spisovatel Karel Čapek a malíř Josef Čapek.

Připravte se, že budete chtít, aby jich nebylo DEVATERO, ale STOTERO! Krása-nádhera-bžunda!

pojízdný teatromat Malého divadla
Premiéra: 3. 12. 2020

Pozor pozor, na vědomost se dává, že náladu a zábavu venku zajistí pojízdný Džubox JeDe! Kdo přijde, tomu zahrajeme. Stačí, když si nás kolemjdoucí všimnou, přijdou a hodí do otvoru v autě minci, a pak se začnou dít věci.

V prosinci jsme s tímto kouzelným strojem hráli a baviili lidi na náměstích. V ulicích Budějovic jsme byli k vidění od 3. 12. do 17. 12. 2020. Kdo neviděl na vlastní oči, může si pustit zde.

více > >více > >více > >více > >

Selský baroko

Polská krev

3+1

Rádio Svobodná Bystrouška

Jiří Hájíček

jihočeský bestseller
Premiéra: 5. 12. 2020

Genealog Pavel sestavuje rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty. Jedna neobvyklá zakázka jej přivede k téměř detektivnímu pátrání po udáních, která v padesátých letech dostala několik jihočeských sedláků do vězení. Kořeny zla ale sahají až do současnosti.

Kniha Jiřího Hájíčka Selský baroko byla v roce 2006 oceněna cenou Magnesia Litera za prózu.

Oskar Nedbal

Pozoruhodně emancipovaná opereta
Premiéra: 12. 12. 2020

Když hrdému muži vnucují hrdou ženu jako řešení jeho finančních problémů, stanou se z těch dvou spíš protivníci, než milenci. Mohou k sobě ještě přes všechny intriky a vlastní zraněnou pýchu najít cestu? Nejslavnější (jiho)česká opereta se po dvaceti letech vrací na jeviště Jihočeského divadla v novém nastudování v českém jazyce.

 

Námět: Alexandr Puškin

Libreto: Leo SteinPremiéra: 19. 12. 2020

Taneční večer tří choreografů/tanečníků baletu Jihočeského divadla plus jednoho hosta. Tanečníci mají chuť tančit i tvořit zároveň – a to vám předvedou během tanečních večerů 3+1. Speciálním hostem bude Viktor Konvalinka, sólista baletu Národního divadla a člen uměleckého uskupení DEKKADANCERS.

Sebastiano MazziaTančila jsem
Tančila jsem je choreografií o vášni. V současnosti jsme si jako lidé zvykli vynikat ve všem, co děláme: skáčeme vysoko, běháme rychle a už nedokážeme selhat… Ale neměly by láska a vášeň být tím, proč by si nás lidé měli skutečně vážit?Inspirováno životem atypické zpěvačky Florence Foster Jenkins.

Béla Keri Nagy: Vír
Rotace vesmíru, oběžná dráha naší planety a nekonečný koloběh života nás stále někam táhnou a předurčují naši životní cestu. V průběhu života se však stává, že z nečekaných důvodů z této cesty sejdeme. Časem nám však naše nejniternější instinkty a zkušenosti připomenou, že bychom se neměli vzdávat své cesty a toho, kam skutečně směřujeme.

Zdeněk Mládek: Pod kůží
V každém z nás naráží snaha být sám sebou na potřebu někam patřit. Ať už je nutkání vlastní realizace sebevětší, v situacích ztráty jistoty a bezpečí jsme často zahnáni do kouta a pod kůží nám nevědomky klíčí nevyhnutelnost „jít s davem“.

Viktor Konvalinka: Vzpomínky staré paruky
Co vše může cítit starý člověk, který se ocitl v domově důchodců? Cítí se osvobozen od svých denních povinností a konečně ve společnosti nových přátel, či jak uvězněný na samotce a utahován v kazajce svých vlastních pocitů a vzpomínek? Odkázán k životu v novém domově mu zbývá jen přijmout, co nabízí, a žít každý den naplno. A vzpomínat na časy, kdy měl celý život ještě před sebou...

Petr Zuska a Štěpán Benyovszký


Premiéra: 26. 12. 2020

Netradiční ztvárnění známého lyrického a humoristického příběhu o nezkrotné, vychytralé lišce vychází ze spojení pohybového divadla a hlasu Karla Högera, který původní příběh Rudolfa Těsnohlídka namluvil. Přeneseme se do nahrávacího studia šedesátých let, kde se působením autentického vyprávění odehrávají nečekané výjevy z komických i vážných liščiných dobrodružství. V průběhu rozhlasovo-pohybového vyprávění se Bystrouška pomalu povznáší nad každodenní potřebu přežití, porovnává světy lidí a zvířat a hledá opravdové porozumění koloběhu života, ve kterém každý jednou „zhlópne láskou“.

 

více > >více > >více > >více > >

Kapr a sněhulák

Café Groll

Evžen Oněgin

Perplex

Malé divadlo do uší

interaktivní podcast Malého divadla
Premiéra: 26. 12. 2020

Malé divadlo do uší

Malé divadlo pro své menší diváky připravilo pořad Malé divadlo do uší. Jedná se interaktivní podcasty z hudební díly Malého divadla. První podcast s názvem Robot a drak si příznivci mohli stáhnout v průběhu listopadu, další vánoční příběh Kapr a sněhulák si poslechnou od 26. prosince. Podcastová posluchárna Malého divadla si pro uši malých i velkých o adventu 2020 připravila třiadvacet adventních pohádek a jeden opravdový vánoční příběh Vánoce pro Kočku od Terezie Radoměřské.

Jan Štifter

milostná romance z českobudějovicích nevěstinců
Premiéra: 31. 12. 2020

Rok 1920. Mladý lékař Rudolf Slíva dostává na starost péči o zdraví zaměstnankyň českobudějovických nevěstinců. Osudovým se mu stane Café Groll v Kasárenské ulici, které se pyšní vyhlášenou kurtizánou Annou Václavíkovou...

Petr Iljič Čajkovskij

Romantická opera
Premiéra: 29. 1. 2021

Premiéra odložena

Tragédie zbytečného člověka v nebývale intimní opeře dvou velkých světových romantiků A. S. Puškina a P. I. Čajkovského – to je Evžen Oněgin. Jeden z nejznámějších příběhů nenaplněné lásky uvádíme v ruském originále s českými titulky.

Marius von Mayenburg

absurdní komedie
Premiéra: 26. 2. 2021

Premiéra odložena

Co se to děje? Z běžného návratu manželů domů po dovolené se stává noční můra. Přátelé, kteří měli zalévat kytky, obsadili byt a ničím už si nemůžete být jisti, natož sami sebou. Běžná realita, normální situace a vztahy se vymkly kontrole. Je to důvod podlehnout panice nebo se tím bavit?

více > >více > >více > >více > >

Velikonoční minikoncerty z českobudějovické radnice

Mechanický pomeranč

Jak se směje zubatá

Cosi fan tutte


Premiéra: 10. 3. 2021

Orchestr opery Jihočeského divadla přinese v době postní a v čase blížících se Velikonoc čtyři půlhodinové koncerty.

Tóny prvního ze čtyř koncertů se rozezní ve středu 10. března přesně ve 13.30 hodin ze střechy českobudějovické radnice. Následovat pak budou další tři koncerty, a to vždy ve středu ve stejný čas.

Nechceme a nebudeme porušovat vládní opatření, zvláště teď, kdy je situace velmi vážná. Chceme, aby byla živá kultura stále živá a mohla aspoň nějakou formou vstoupit do životů lidí. Skladby, které zahrají trubači orchestru JD budou v duchu vnitřního zastavení, zklidnění a očekávání nejvýznamnějšího liturgického svátku.
 

Tomáš Rychetský

surealní taneční groteska
Premiéra: 12. 3. 2021

Premiéra odložena

Vize budoucnosti, která se stala naší současností. Právě ta fascinovala Mad Max, Orwelův 1984, Buῆuelův Zlatý věk, kyberpunk, Kubricka, Anthonyho Burgesse a také balet Jihočeského divadla. Vůbec poprvé převedeme v Jihočeském divadle legendární dílo Mechanický pomeranč do taneční inscenace. Dekadentně surreální taneční groteska odkrývá, co se stane, když se mocní rozhodnou udělat z nás své loutky. Necháme se?

Kasha Jandáčková, David Košťák


Premiéra: 13. 3. 2021

Premiéra odložena

U Ondráše doma se začne čím dál častěji ozývat tajemné chichotání. Kdo, čemu a proč se směje? Malý chlapec musí s pomocí své mladší sestřičky Makiny a jejich andulky Vlastičky započít detektivní pátrání!

Jak se směje zubatá je příběhem o rodině, jíž navštívila smrt, která se jen tak nemá k odchodu. Jak se se smrtí může vyrovnat dítě a jak dospělý? A jak se se smrtí vyrovnává sama smrt? Na tyto otázky se s nadhledem pokusí odpovědět hravá inscenace o umírání, které je nedílné součásti našich životů. Nahlédněte s námi za oponu, která dělí svět živých od říše zemřelých.

Wolfgang Amadeus Mozart

Hořce komická opera
Premiéra: 26. 3. 2021

Premiéra odložena

Kdo ve vztahu klade pasti a zahrává si s důvěrou, ten seje vítr… Co se ale jednou zpřetrhá, to se znovu nespojí, i kdyby se sám Mozart snažil o happy end. Lechtivou operní komedii Così fan tutte (v překladu Takové jsou všechny) uvádíme s českým libretem Jaromíra Nohavici.

více > >více > >více > >více > >

V.S.U.V.K.A.

Úča musí pryč aneb bereme to za učitelky

Pořád jsem to já

Maryša: Příběh vraha

On-line dílny pro 1.stupeň základních škol
Premiéra: 30. 3. 2021

Vzdělávací Super-účinná Výchovně-kulturní Aktivita aneb Výuka s umělci v karanténě

Cílem dílen je seznámit žáky zábavnou formou s danými tématy, skrze společné aktivity je naučit větší citlivosti ke svému tělu, a zároveň jim prakticky ukázat několik triků, jak zvládnout dlouhé sezení před počítačem nebo v lavici. Každá dílna otevírá témata daných vzdělávacích oblastí, podněcuje rozvoj klíčových kompetencí a je vždy vytvořena v souladu s Rámcovými vzdělávacími programy. Trvá 30 minut a je vedena herci z Malého divadla online.

Je možné si vybrat z těchto dvou dílen:
1/ VSUVKA HUDEBNÍ: Zahraj si!
Proč lidé poslouchají hudbu, když je jim veselo? A proč, když je jim smutno? Proč si lidé vůbec pouštějí hudbu? A proč si někdy zpívají?!

2/ VSUVKA POHYBOVÁ: Hejbni kostrou!
Proč někdo hraje fotbal, někdo tancuje a někdo běhá? Proč se hýbeme, i když nás to unavuje? A proč se vůbec hýbeme?!

Chtěli byste si nás pozvat do školy? Tak kontaktujte produkční Malého divadla Zdenku Peckovou na zdenka.peckova@jihoceskedivadlo.cz nebo na telefonu: +420 386 355 060.

Více informací najdete zde.

 

On-line výuka pro 2. stupěň ZŠ
Premiéra: 31. 3. 2021

Paní učitelky, páni učitelé!

Soubor opery Jihočeského divadla připravil pro 2. stupeň základních škol oživení vaší on-line výuky. Máte-li zájem a chuť vašim žákům dopřát, tak trochu jinou hodinu, tak nám napište na vendula.kecova@jihoceskedivadlo.cz

Vybírat můžete z níže uvedených témat:

O čem se nedá mluvit, o tom se musí zpívat
Už jste někdy byli na opeře? Skvěle!
Ještě jste na opeře nebyli? Ještě lépe!
Povídání o tom, proč je opera tak drahá, nelogická a kuriózní, ale proč ji lidé milují, a proč se vám vyplatí zamilovat si ji také. Dozvíte se, jak takové dílo vzniká, prozradím vám, jak si operu co nejlépe užít a dám vám pár tipů, jak nenaletět a nenavštívit omylem představení, při kterém bude tlustý zpocený pán hlasitě a nesnesitelně zpívat tlusté paní v kroji, že ji miluje (ano, přesně takhle může opera také vypadat, ale to nechcete).

Malá země, velcí muzikanti
To, že se dá hrát s malým kašpárkem velké divadlo, je stará písnička. Ale že se v tak maličké zemi, jako je naše Česko, narodila hned čtveřice skladatelů, kteří převrátili dějiny světové opery naruby, to je vážně překvapení! A mimo to, Dvořák, Smetana, Janáček a Martinů jsou daleko slavnější v zahraničí než u nás. Kdybyste si ale měli teď hned nasadit sluchátka a poslechnout si jejich opery, unudíte se k smrti (nezkoušejte to). Během hodinového povídání o tom, v čem vás jejich díla můžou bavit, se mimo jiné dozvíte, že Prodaná nevěsta vznikla omylem, že jedna z Janáčkových oper by se dnes mohla jmenovat „Žítkovské bohyně“, a že Dvořák napsal jednu operu dvakrát.

Jak vznikla opera
Když se podíváte na program jakéhokoliv světového operního domu, setkáte se zde převážně s repertoárem, který vzniknul po roce 1750. Opera ale vznikla už kolem roku 1600, tedy o 150 let dříve. Co se těch 150 let dělo? A proč je tak extrémně těžké dnes tak stará díla hrát, ačkoliv patří k tomu nejlepšímu, co v historii opery vzniklo, a rozhodně je chcete slyšet?
Hodinové povídaní pro ty, kteří už alespoň jednu operu slyšeli a kteří si chtějí umět užít něco speciálního.
PS: jistě víte, že v italských operních domech byly lóže vybaveny závěsy, kdyby si chtěly páry (nebo skupinky) užít trochu soukromých aktivit. Ale určitě chcete vědět, že to souviselo s masovým rozšířením kastrátů na operních jevištích. Divný, já vím.

Christine Mary Dunford, Lisa Genova

slavné hollywoodské drama na jevišti
Premiéra: 9. 4. 2021

Premiéra odložena

Alice je úspěšná žena se šťastnou rodinou. Jednou si jde zaběhat a nedokáže najít cestu zpět. Poté, co jí diagnostikují časnou formu Alzheimerovy choroby, začíná její tragický i dojemný zápas za záchranu toho, kým kdysi byla.
 

bratři Mrštíkové / Janek Lesák & Natálie Preslová

folklorní doku-drama
Premiéra: 13. 5. 2021

letní open-air klasika o nejslavnější vraždě v dějinách českého dramatu

Pojďte se s námi podívat na náves malebné moravské vesnice, kde je potůček překlenutý nahrbeným můstkem, před statky se zelenají malé zahrádky (takzvaně před našima), na zápražích stojí bílé lavičky a od hospody je slyšet výskot se sborovým zpěvem chasy: “Muzika hrá na vše strany.”

A kde za chvíli jedna holka narve jistýmu zmetkovi do kafe takovou dávku arzénu, která by otrávila i celej malebnej moravskej kravín.

více > >více > >více > >více > >
© 2002 - 2021 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů